Kas ir podkāsts? Vai tāds vārds latviešu valodā ir ieteicams?
Jautājums
Kas ir podkāsts? Vai tāds vārds latviešu valodā ir ieteicams?
Atbilde
Podkāsts ir anglisms, latviešu valodā to ieteicams saukt raidieraksts, arī aplāde vai podraide.

Vārds podkāsts ir aizguvums no angļu valodas.
Angļu valodā vārds podcast tika ieviests 2004. gadā kā tā sauktais portmanteau vārds jeb hibrīdvārds, proti, tas darināts no vārdiem iPod un broadcast. Uzskata, ka tas pirmo reizi lietots laikrakstā „The Guardian”.
Par podcast sauc periodiski izdotu raidījumu, kuru var lejupielādēt vai klausīties tiešsaistē. Sākotnēji šīs aplādes varēja klausīties tikai pārnēsājamā mūzikas atskaņotājā „iPod”.
Tolaik kompānija „Apple” bija izveidojusi atskaņotāju „iTunes”, kurā varēja atskaņot šīs aplādes – proti, ar citiem atskaņotājiem tās klausīties nebija iespējams.
Tātad no „iPod” ir vārddaļa pod-.
 
Terminoloģijas komisija 2007. gadā ir apstiprinājusi vairākas iespējamās angļu podcast atbilsmes latviešu valodā – podraide, podraidījums, aplāde, aplādes fails –, tomēr diskusijas par veiksmīgāko atbilsmi nebija rimušās, un 2020. gadā apstiprināts jauns termins: raidieraksts.
Vārds podraide tika piedāvāts pēc analoģijas ar vārdu pārraide: vārds broadcast pamatā nozīmē ‘radioraidījums’, ‘radiopārraide’. TV broadcast – ‘televīzijas pārraide’. Tātad vārddaļa angļu valodā -cast kā vārddaļa -raide latviešu valodā jau ir tikusi lietota.
 
Raidieraksts, aplāde jeb podraide ir raidījums, parasti sarunu raidījums, kurš ir klausāms (reizēm arī skatāms) internetā tiešsaistē vai arī atrodams kādā platformā un noklausāms (vai noskatāms) jebkad vēlāk pēc ieraksta. Aplādes var ievietot tādās platformās kā „Spotify”, „Apple Podcasts” un citās. Vairākas latviešu aplādes iespējams klausīties portālā delfi.lv, piemēram, „Delfi TV ar Jāni Domburu”, sportacentrs.com aplādi „Ārpus kadra”, aplādi „Karsts karsts” par jaunāko hiphopa mūzikā utt.
Lingvistiskās tēmas